Startujemy !

Witajcie!

No i stało się !  Startujemy z tegoroczną wyprawą …a wraz z nią nasz blog.

Jest 18 stycznia, ekipa wczoraj przyleciała do Caracas a dzisiaj pewnie załatwiają niezbędne formalności.

Tramen Tepui 2011

Tramen Tepui 2011

Na początek trochę wspomnień spisanych przez Marka Arcimowicza

Obiekt został namierzony przez Michała Kochańczyka kilka lat temu podczas wyprawy do Wenezueli. W zeszłym roku (2011), w marcu – prowadzoną akcję utrudniała wyjątkowo mokra „sucha pora” w rejonie Gran Sabana. Tepui Tramen znajduje się na granicy Gujany i Wenezueli. Wysokość szacujemy na ok. 2.500 m n.p.m. – szacujemy, bo mapy wykazują się rozbieżnością od 2.170 do ponad 2.700.

W trakcie zeszłorocznej wyprawy dotarliśmy do podnóża ściany (do tej pory nawet okolicznych Indian tam nie było). Próba wbicia się w ścianę zakończyła się porażką – ociekający wodą piaskowiec, obrośnięty mchem i porostami nie dawał szans. Mieliśmy za mało czasu, drogę do obozu i pod ścianę trzeba było wyrżnąć w lesie w czym nieodzowna okazała się pomoc Indian. Czasem przez cały dzień udało się przejść nie więcej niż 200 metrów!  Zeszłoroczną eksplorację wsparł m.in. IVIC (wenezuelski odpowiednik PAN).  Po naszym powrocie do Caracas miał miejsce oficjalny odczyt Michała, połączony z konferencją prasową w Muzeum Historii Naturalnej.

Tramen Tepui 2011

Tramen Tepui 2011

W tym roku wracamy o ponad miesiąc wcześniej, bogatsi o doświadczenia i znajomość terenu. Trudno będzie określić trudności w ścianie. Wspinaczkowo jesteśmy przygotowani na potrzebę pokonania przynajmniej 2 wielowyciągowych progów skalnych wysokością raczej przekraczających 200m każdy.

 Najważniejsze wydają się być wyjątkowe walory przyrodnicze (ilość endemitów, wciąż niezbadane, nieznane gatunki flory i fauny) oraz brak wcześniejszej eksploracji (nieliczne, wyłącznie incydentalne, nieskoordynowane wizyty botaników z pomocą śmigłowca).

Tramen Tepui 2011

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s